Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė
Bashkėsia Islame e Republikės sė Kosovės
Lajme & Ngjarje_____________________________________
Pse katėr medhhebet?

Shkarko nė PDF
IHT: Qasje e pandryshuar drejt paqes

"International Herald Tribune"

Shkruan: Xhimi Karter,
presidenti i 39-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės
© Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė 2009-2012. Tė gjitha ė drejtat tė rezervuara ®
VIDEO_______________________
Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės tė premten aksion pėr ndihėm tė refugjatėve tė Sirisė
Prishtinė, 4 korrik 2012

Kryesia e Bashkėsisė Islame, tė premten 6 korrik 2012, organizon aksion pėr ndihėm tė dėbuarve e refugjatėve tė Sirisė.
Aksioni nė ndihėm financiare do tė organizohet nė tė gjitha xhamitė e Kosovės pas namazit tė xhumasė.

 

Kryesia e BIK-ut fton tė gjithė qytetarėt e Kosovės qė tė mbėshtesin dhe tė kontribuojnė financiarisht pėr ndihmė tė dėbuarve nga Siria.
Pėr tė sensibilizuar besimtarėt, xhematlinjėt, njerėzit e vullnetit tė mirė dhe bamirėsit e popullin tonė, nė tė gjitha xhamitė e Kosovės, imamėt hytben do ja kushtojnė ndihėm pėr tė ikurit e refugjat sirian...
Hytbe kushtuar refugjatėve dhe tė zhvendosurve nė Siri
Prishtinė, 4 korrik 2012

(Kjo Hytbe do tė mbahet nė tė gjitha xhamitė e Kosovės mė 6 korrik 2012)Tė nderuar mysliman, i nderuari xhemat.
Sot me lejen e Allahut do tė prezantojmė para jush njė hytbe tė formuluar dhe unifikuar nga BIK-u anekėnd Kosovės. Fjala ėshtė pėr njė gjendje tė jashtėzakonshme lufte tė njė populli tė gjorė nė njė prej vendeve tė bekuara tė botės islame. Siria ėshtė njė shtet fqinj me Turqinė ku tash e njė vjet e gjysmė po ndodhin masakra tė tmerrshme...
Dėgjo
    Kur'an
        online
Lexo
Kur'an online

Nė Gjuhėn Shqipe
PDF

Dijaneti i Turqisė, vizitoi Kėshillin e Bashkėsisė Islame tė Prishtinės

Prishtinė, 18 korrik 2012

Sot mė 18 korrik, Kėshillin e Bashkėsisė Islame tė Prishtinės e vizitoi njė delegacion nga Dijaneti i Turqisė.


Pėrfaqėsuesit e delegacionit u pritėn nga kryetari i KBI-sė Bahri ef.Sejdiu, sekretari Mr.Adnan Bėrbatovci dhe kryeimami Burhan ef.Hashani...
Ligjeratė nga: Bahri ef.Sejdiu
Kryetar i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame nė Prishtinė
Kėshilli i Bashkėsisė Islame i Prishtinės, organizoi iftar pėr nėpunėsit e saj


Sot mė 28.07.2012, Kėshilli i Bashkėsisė Islame i Prishtinės, nė krye me Bahri ef.Sejdiun, organizuan iftarin tashmė tradicional, pėr nėpunėsit e saj.

Iftari u mbajt nė oborrin e Xhamisė sė madhe tė Prishtinės, ndėrsa tė pranishėm nė kėtė iftar ishin, Kryetari i KBI-sė Bahri ef.Sejdiu me bashkėpunėtor, kryeimami Burhan.ef Hashani, Ekrem Simnica pėrfaqėsues nga kryesia e Bashkėsisė Islame si dhe tė gjithė imamėt qė shėrbejnė nė kuadėr tė kėtij kėshilli lokal...

Kėshilli i Bashkėsisė Islame i Prishtinės organizon Xhumanė humanitare
Prishtinė, 01 gusht 2012

Njoftohen tė gjithė qytetarėt e Prishtinės se mė datėn 03.08.2012, nė ditėn e xhuma, Kėshilli i Bashkėsisė Islame do tė organizoj aktivitet humanitar.

Ky aktivitet do tė ketė pėr qellim grumbullimin e mjeteve dhe ndihmave humanitare tė cilat do t'ju dedikohen familjeve skamnore, jetimėve dhe fėmijėve tė dėshmorėve.
Andaj bėjmė apel tek tė gjithė qytetarėt qė t'i bashkangjitėn kėsaj nisme tė Kėshillit tė Bashkėsisė Islame, pėr tu solidarizuar me tė gjitha ato familje nevojtare, qė sado pak tė jua lehtėsojmė gjendjen e vėshtirė gjatė kėtij muaji tė bekuar tė Ramazanit dhe tė mundohemi qė tė sjellim buzėqeshjen nė fytyrat e fėmijėve pėr festėn e Bajramit.
Ngaqė solidariteti, humanizmi dhe bamirėsia janė edhe disa nga vlerat qė ngėrthen nė vete dhe promovon Ramazani dhe Islami nė pėrgjithėsi.
Kėshilli i Bashkėsisė Islame i Prishtinės, organizoi iftar
Prishtinė, 06 gusht 2012

Sot mė 06.08.2012, Kėshilli i Bashkėsisė Islame i Prishtinės, nė krye me Bahri ef.Sejdiun, dhe nė bashkėpunim me Kryesinė e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, organizuan iftar.
Iftari ėshtė shtruar nė Swiss Diamond Hotel, kurse sponzorues i saj ishte kompania Euro Koha dhe Mabetex Group.Nė kėtė eveniment tė pranishėm ishin Kryeministri Hashim Thaēi, Myftiu Mr.Naim Tėrnava, Komandanti i FSK-sė Gjeneral Kadri Kastrati, si dhe zyrtar tė tjerė tė institucioneve shtetėrore, si dhe pėrfaqėsues nga jeta politike, fetare dhe kulturore...
Cikli i veēantė i ligjeratave pėr muajin e bekuar tė Ramazanit 2012
Realizim i  Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės
Kėshilli i Bashkėsisė Islame i Prishtinės, shtroi iftar pėr Kryesinė e Bashkėsisė Islame tė Kosovės
Prishtinė, 13 gusht 2012

Sot mė 13.08.2012, Kėshilli i Bashkėsisė Islame i Prishtinės, nė krye me Bahri ef.Sejdiun shtroi iftar pėr Kryesinė e Bashkėsisė Islame tė Kosovės.Iftari u mbajt nė ambientet e Villa Panorama nė Prishtinė, ndėrsa tė pranishėm ishin Kryeimami Sabri ef.Bajgora, Resul ef.Rexhepi sekretar i BI-sė, profesor dhe pėfaqėsues nga Fakulteti i Studimeve Islame, si dhe nėpunės tė tjerė tė BI-sė...Intervista e Myftiut tė Kosovės
Mr.Naim Tėrnava
Festa e Fitėr - Bajramit u kremtua solemnisht nė tėrė Kosovėn

Si tradicionalisht, pas pėrfundimit tė muajit tė Ramazanit, mė 19 gusht 2012, nė tė gjitha xhamitė e Kosovės, si nė tėrė Botėn ku jetojnė  myslimanėt, edhe te ne u kremtua festa e Fitėr-Bajramit.


Hytbeja e Fitėr- Bajramit
Prishtinė, 19 gusht 2012

Hytbeja e Myftit tė Kosovės, Naim Tėrnava mbajtur me rastin e festės sė Fitėr- Bajramit nė xhaminė e madhe nė Prishtinė


Manifestimi qendror kushtuar pėr Kosovė u mbajt nė Xhaminė “Sulltan Mehmet - Fatih” tė Prishtinės. Manifestimi nisi me faljen e namazit tė sabahut, tė cilit i priu Sallah ef. Feta.
Ligjėratėn (dersin) tematike kushtuar festės sė Fitėr–Bajramit, e mbajti Kryeimami i Kosovės, Sabri efendi Bajgora, i cili ndėr tė tjerat, tha: "Jemi tubuar sot tė festojmė festėn e Fitėr -Bajramit, e cila na vjen pas agjėrimit tė muajit tė madhėruar tė Ramazanit, gjatė tė cilit besimtarėt, pėrmes agjėrimit kryen njė nga urdhrat  e Zotit"
Ka ndėrruar jetė Hoxha Osman ef.Abazi

Kėshilli i Bashkėsisė Islame nė Prishtinė njofton opinionin se me datė 02.09.2012, ėshtė ndarė nga jeta hoxha i nderuar Osman ef.Abazi
Hoxha Osman ef.Abazi ka qenė punėtorė shumėvjeēarė i Bashkėsisė Islame, ai u lind nė fshatin Azizi (ish Milloshevė) kurse mėsimet i mori nė medresenė e mesme Alauddin nė Prishtinė, pėr tė vijuar mė pas studimet nė Fakultetin e Teologjisė pranė Universitetit tė Riadit nė Arabinė Saudite, drejtimi i Akaidit.

Qė nga viti 1997 e deri mė 2012, Osman ef.Abazi ka shėrbyer, si imam, hatib dhe mualim nė xhaminė Sudi Efendi tė kryeqytetit ndėrsa poashtu ka qenė edhe anėtarė i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės pėr dy mandate. Ėshtė autor i disa punimeve autoriale si dhe ka pėrkthyer njė numėr librash nga gjuha arabe.
Varrimi i tė ndjerit ėshtė bėrė nė varrezat e fshatit Azizi.
Fortėsia e besimtarit dhe qėndrueshmėria e tij
Intelektual tė shquar shqiptar nė mediat arabe

Emancipimi i femrės pėrmes islamit
GRUAJA NĖ ISLAM

SHĖNDETI
Ushqimet e preferuara tė Muhamedit a.s.

Hafėz Ibrahim Dalliu
Komentimi i Istiadhes