Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė
Bashkėsia Islame e Republikės sė Kosovės
Lajme & Ngjarje________________________________
Pse katėr medhhebet?

© Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė 2009-2017. Tė gjitha ė drejtat tė rezervuara ®
VIDEO_______________________
Dėgjo
    Kur'an
        online
Lexo
Kur'an online

Nė Gjuhėn Shqipe
PDF

Cikli i veēantė i ligjeratave pėr muajin e bekuar tė Ramazanit
Realizim i  Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės
Tribuna e organizuar nga KBI-Prishtinė
Tema: Droga, dukuri shkatėrruese e shoqėrisė
Emisioni PULSI nė KTV
Tema? A ekziston magjia e zezė?
Hoxhė Husamedin ef.Abazi
Ramazani nė trojet shqiptare
Realizim i  Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės
Pėrurimi i restaurimit tė xhamisė Jashar Pasha nė Prishtinė


Mė 06.05.2016 u bė inaugurimi i restaurimit tė xhamisė Jashar Pasha nė Prishtinė.

Nė kėtė solemnitet ishin prezent kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės dhe drejtuesit e Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės, si dhe pėrfaqėsues tė organizatės qeveritare turke TIKA tė cilėt e restauruan xhaminė. Tė pranishmėve iu drejtuan Kryetari I KBI-sė Hetem ef.Sopjani, kryeimami Burhanudin e. Hashani, sekretari I BI Resul ef.Rexhepi, si dhe mysafirėt nga Turqia. Kurse nė hytben e xhumasė ligjeroi kyreimami Sabri ef.Bajgora.

Dua hatmeje nė xhaminė Kaderije nė Prishtinė
Myftiu i Republikės sė Kosovės,  Naim ef. Tėrnava dhe kryetari i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės Hetem ef.Sopjani  morėn pjesė nė duanė e hatmes qė u mbajt nė xhaminė Kaderije tė Prishtinės, ku bėnė hatme 55 studentė.
Pėr studentėt u ndanė certifikata, si dhe u ndanė edhe 10 mirėnjohje pėr donatorėt qė e mbėshtetėn projektin e kėsaj xhamie nė Lagjen e Muhaxherėve.
International Leadership Gathering vivizitoi Kėshillin e Bashkėsisė Islame tė Prishtinės

Mė 20.06.2016 International Leadership Gathering - Njė grup pėrfaqėsuesish tė institucioneve tė ndryshme ndėrkombėtare tė cilėt po qėndrojnė nė Kosovė me ftesė tė Kuvendit tė Kosovės, sot vizituan Kėshillin e Bashkėsisė Islame tė Prishtinės ku u priten nga kryetari Hetem ef.Sopjani I cili iu drejtua vizitorėve me njė fjalė rasti. Ndėrsa mysafirėt ia dhuruan njė dhuratė modeste kryetarit tė KBI-sė dhe falenderuan atė pėr mikpritjen.
Ēertifikimi i studentėve me rastin e pėrfundimit tė kursit tė gjuhės angleze

Mė 25.07.2016 Nė Kėshillin e Bashkėsisė Islame tė Prishtinės u ēertifikuan studentėt tė cilėt pėrfunduan me sukses kursin e gjuhės angleze I cili mbahet nga
Departamenti pėr Arsim dhe Edukim pranė KBI-sė. Ndarjen e ēertifikatave e bėri kryetari Hetem ef.Sopjani dhe kryeimami Burhanudin ef.Hashani, tė cilėt iu dėshiruan studentėve edhe suksese tė mėtutjeshme.
Fortėsia e besimtarit dhe qėndrueshmėria e tij
Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė fiton rastin me MMPH-nė
pėr ndėrtimin e Xhamisė nė Kalabri
Gjykata Themelore nė Prishtinė ka vendosur qė rasti pėr ndėrtimin e xhamisė nė lagjen Kalabria tė kthehet pėr shqyrtim nė Ministrinė e Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor.

Sot nė hapėsirat e Ministrisė Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinorė, u.d i ministrit Ferat Shala, priti nė takim Kėshillin e Bashkėsisė Islame nė pėrbėrje tė Hetem Sopi, Idriz Gjigoli dhe Behar Ternava.

“Me kėtė rast, mysafirėt e para ushtruesit tė detyrės sė ministrit Shala sollėn vendimin e Gjykatės Themelore lidhur ndėrtimin e Xhamisė nė lagjen “ Kalabria”. Temė kjo e hapur nė vitin 2013 ku me date 01.07.2013 Komuna e Prishtinės lėshon leje pėr ndėrtimin e Xhamisė nė lagjen Kalabria, ku pas ankesės sė banorėve tė kėsaj lagje, MMPH me date 13.09.2013 pezulloj aktvendimin e komunės me arsyetimin e mungesės sė Planit tė detajuar Rregullues pėr atė lagje”, ka bėrė tė ditur MMPH-ja nė njė komunikatė pėr media.

Tutje nė komunikatėn e ministrisė ėshtė bėrė e ditur se, pas ankesės sė KBI-sė, Gjykata Themelore nė Prishtinė me 11.10.2016 lėshoj vendimin e rikthimit tė ēėshtjes nė rishqyrtim-rivendosje nė MMPH. “Me kėtė rast pas falėnderimit tė mysafrive nė vizitė, u.d i ministrit Shala theksoj se MMPH do tė respektoj ēdo vendim tė gjykatės”, ka bėrė tė ditur MMPH-ja.
Kryetari i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės Hetem Sopjani,
priti nė takim Kryetarin e Komunės sė Prishtinės, Shpend Ahmeti.

Kryetari i Komunės sė Prishtinės, Shpend Ahmeti, i shoqėruar nga Drejtori i Kulturės nė Komunė tė Prishtinės, Besart Vllahinja, vizitoi sot Kėshillin e Bashkėsisė Islame tė Prishtinės, ku u prit nga kryetari i sa Hetem Sopjani, si dhe Mr. Idriz Xhigoli, zv. kryeimam, i Prishtinės.

Nė takim u fol pėr bashkėpunimin nė mes tė Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės dhe Komunės sė Prishtinės, me theks tė veēantė tek restaurimi i Xhamisė sė Ēarshisė. Kryetari Ahmeti tha se janė shpenzuar shumė para dhe kohė pėr restaurimin e kėsaj xhamie, mirėpo xhamia ende ka mbetur nė gjendje jofunksionale me punime tė pakryera.

Pas vizitės sė pėrbashkėt tė kryetarit dhe imamėve nė kėtė xhami, dhe krahasimit tė punimeve qė janė bėrė nė Xhaminė e Jashar Pashės, kryetari Ahmeti tha se ėshtė e papranueshme qė kjo xhami, 640 vjet e vjetėr, e qė pėrveē funksionit fetar do tė mund tė ishte edhe pikė turistike e Prishtinės, tė lihet nė kėsi gjendje. Ai premtoi se Komuna e Prishtinės do tė pėrkujdeset qė Xhamia e Ēarshisė tė restaurohet dhe tė ketė kujdesin e duhur si xhamia mė e vjetėr e qyteti.
Intelektual tė shquar shqiptar nė mediat arabe

Emancipimi i femrės pėrmes islamit
GRUAJA NĖ ISLAM

SHĖNDETI
Ushqimet e preferuara tė Muhamedit a.s.

Hafėz Ibrahim Dalliu
Komentimi i Istiadhes