Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė
Bashkėsia Islame e Republikės sė Kosovės
KOLUMNE__________________________________________________
Pse katėr medhhebet?

IHT: Qasje e pandryshuar drejt paqes

"International Herald Tribune"

Shkruan: Xhimi Karter,
presidenti i 39-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės
Krijimi i njeriut sipas Kur’anit dhe hadithit
Autor: Mr. Idriz Xhigoli

“Tė bazuar nė autoritetin e Abdullah ibn Mesu’dit r.a. i cili thotė: Dėgjova Pejgamberin a.s duke thėnė: ”Me tė vėrtetė krijimi I secilit prej jush ėshtė I formuar nė mitrėn e nėnės sė tij,dyzet ditė si farė gjallėruese mandej shėndėrrohet nė gjak tė ngjizur, qė zgjatė afėrsisht tė njėjtėn kohė,mandej


shėndėrrohet nė copė mishi pėr katėrdhjetė ditė,mbas kėsaj periudhe All-ahu dėrgon engjullin,I cili I jep shpirtin dhe nė tė njėjtėn kohė ėshtė i urdhėruar t’I shkruaj katėr gjėra:Rrizkun e tij,veprimet e tija,periudhėn e gjallėrisė sė tij nė kėtė botė,dhe sa do tė jetė fatkeq apo I lumtur...
Shpirti-ekzistencė  mistike
Autor: Adnan Bėrbatovci

Krijatura e njeriut pėrbėhet prej dy elementeve, asaj trupore –fizike dhe elementit tjetėr mistik shpirtit. Allahu  xh sh  na e sqaron kėtė gjė duke na ofruar shembuj praktik tė cilėt edhe vetė ne i vėrejmė nė jetėn e pėrditshme.

Si Islami ashtu edhe shkenca  na mėsojnė se ana fizike e njeriut ėshtė e ndėrtuar nė mėnyrėn mė precize dhe tė pashoqe , dhe sikur tė imagjinohej ēfarėdo forme tjetėr , nuk do tė  mund tė krahasohej  as pėr sė afėrmi me figurėn e mrekullueshme tė saj. Si tė mos jetė kėshtu kur dihet mirėfilli se atė e krijoi dhe e pėrsosi Krijuesi i Pashoq Allahu xh.sh...
Aborti nė Islam
Autor: Mr. Idriz Xhigoli

Aborti nuk ėshtė njė problem qė paraqitet vetėm tek ne por ėshtė njė problem qė ėshtė i pėrhapur nė tėr arenėn ndėrkombėtare.

Aborti ka qenė gjithmon temė diskutimi tek teologėt, mjekėt, gjyqtarėt etj.Abort quhet ndėrprerja e shtėzanisė duke e nxjerrur fetusin me qėllim me anene e mjeteve mekanike, fizike siq ėshtė operacioni, ose me atė kimike  me pilula abortive...


Egjipti po reformohet
Autor: Mr.Adnan Bėrbatovci 

"Allahu nuk e ndryshon gjendjene njė populli, derisa ai ta ndryshoj gjendjen e vetevetės sė tij." - Kur’an

"Si tė jeni ju, ashtu do tė udhėhiqeni" - Hadith Sherif

"Nėse populli e do lirinė, atėherė patjetėr kaderi- dėshira e Zotit- do tė pėrgjigjet"- Poet Tunizian.
  Zhvillimet e fundit qė po ndodhin nė Egjipt kthyen edhe njė herė vėmednjen e tėrė komunitetit ndėrkombėtar kah ky vend i cili me plot tė drejtė konsiderohet djep i civilizimit botėror...
Shkaqet e mospajtimit tė Muslimanėve
Autor: Imam Muhamed Ebu Zehra

-Muslimanėt patėn mospajtime nė shumė fusha apo drejtime, pėrfshirė atė tė besimit, politike dhe atė tė Fikhut- Jurisprudencės. Para se tė sqarojmė shkaqet e kėtyre mospajtimeve, e shohim tė udhės ti potencojmė dy ēėshtje:
  1.Ta kemi me dije se ky mospajtim nuk e preku thelbin e fesė, pra nuk ishte mospajtim rreth njėsueshmėrisė sė Zotit xh.sh. dhe dėshmisė se Muhamedi a.s. ėshtė i dėrguar i Tij. Gjithashtu as nė atė se Kur'ani zbriti prej Allahut xh.sh , dhe se ai konsiderohet mrekulli e Pejgamberit a.s., dhe as nė faktin se Kur'ani u transmetua nė mėnyrė zingjirore (me shkrim dhe gojarisht- shen.i perkth), tė cilin e transmetuan gjeneratat islame, gjeneratė pas gjenerate...
Qepa dhe vetitė e saj shėruese
Autor: Mr.Idriz Xhigoli

Qepa ėshtė kulturė perimore shumė e lashtė.Rritet nė njė lartėsi rreth 60-100 cm,gjethet janė jeshile nė formė cilindrike dhe dallojnė nga llojet e afėrta tė familjes sė qepės nga preshi dhe hudhra.Si origjinė e saj konsiderohen dy
qendra:qendra e parė konsiderohet Azia Qėndrore,Turkmenistani,Afganistani etj kurse si qendėr e dytė:Persia,Turkmenia etj.
All-llahu nė Kur’an thotė ”Madje kur ju thatė:”O Musa,ne nuk mund tė durojmė (hamė) vetėm njė ushqimi (tė njėjtė), lute pra Zotin tėnd pėr ne tė na furnizojė me cka mbin toka prej perimeve tė saj,pre trangujve,prej hudhrave,prej thjerrėze(groshė)dhe prej qepėve tė saj!”...

Hurmat
Autor: Mr.Idriz Xhigoli

  Hurmat janė fruta tė shishme qė prodhohen nga pemėt e palmave kryesisht nė Lindjen e Mesme dhe nė Afrikėn Veriore. Pėrdoret e freskėt,e thatė,pėrgatitet reēel,marmalatė dhe ėmbėlsira tė ndryshme.
Pemėt e palmave janė burimi i ushqimit qė ėshtė pėrmendur nė Kur’an.All-llahu xh.sh nė Kur’an thotė:”Dhe nė tė ne u kemi bėrė kopshte hurmash e rrushi dhe nė tė u kemi dhėnė burime uji.“...


© Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė 2009-2011. Tė gjitha ė drejtat tė rezervuara ®
Lexo
Kur'an online

Dėgjo
    Kur'an
        online
PDF

Nė Gjuhėn Shqipe
Fortėsia e besimtarit dhe qėndrueshmėria e tij
Intelektual tė shquar shqiptar nė mediat arabe

Emancipimi i femrės pėrmes islamit
GRUAJA NĖ ISLAM

SHĖNDETI
Ushqimet e preferuara tė Muhamedit a.s.

Hafėz Ibrahim Dalliu
Komentimi i Istiadhes