Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė
Bashkėsia Islame e Republikės sė Kosovės
Pse katėr medhhebet?

© Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė 2009-2011. Tė gjitha ė drejtat tė rezervuara ®
Lexo
Kur'an online

Dėgjo
    Kur'an
        online
PDF

Nė Gjuhėn Shqipe
Fortėsia e besimtarit dhe qėndrueshmėria e tij
Hytbeja me rastin e Kurban Bajramit – 2017

Tė nderuar besimtarė, vėllezėr e motra!

Falėnderimi dhe lavdėrimi i qoftė Allahut tė gjithėpushtetshėm, Krijuesit tė kėsaj ekzistence madhėshtore, kurse salavatet dhe pėrshėndetjet tona qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij – Muhamedin a.s., mbi familjen dhe shokėt e tij, dhe mbi tė gjithė ata qė e pasojnė rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit!

Sot ėshtė njė ditė e madhe feste pėr mbarė myslimanėt. Ėshtė Dita e Kurban Bajramit. Ėshtė ditė qė bashkon zemrat e miliona besimtarėve anekėnd botės, por nė veēanti, tė atyre qė sot gjenden nė vendet e shenjta, nė Arefat, Muzdelife, Mina dhe nė vetė Mekėn e bekuar. Ata, tė veshur me njė petk tė bardhė qė simbolizon thjeshtėsinė dhe dėlirėsinė shpirtėrore, shfaqin para botės unitetin, barazinė, solidaritetin, devotshmėrinė dhe madhėshtinė e kėtij Ymeti. Ata sot, janė nė pėrfundim tė ritualeve tė Haxhit, i cili ėshtė njė demonstrim i fuqishėm i universalitetit tė kėsaj feje dhe i vėllazėrimit nė mes myslimanėve, pavarėsisht racės, ngjyrės apo etnisė. Kėta duke kryer Haxhin, zbatojnė edhe nė praktikė, njėrin prej 5 fondamenteve bazė tė Islamit, pėr tė cilin i Madhi Zot xh.sh. thotė:

“Vizita e Qabes pėr hir tė Allahut, ėshtė detyrim pėr atė qė ka mundėsi.,” – (Ali Imran, 97)

Nė mesin e kėtyre miliona haxhinjve, tė cilėt me tekbiret dhe madhėrimet e tyre mbulojnė eterin, gjenden edhe 1100 haxhinjė nga Kosova, tė cilėt sot, nė kėtė mėngjes tė bekuar, tashmė kanė zbritur nga rrafshnalta e Arafatit dhe Muzdelifja dhe ia kanė mėsyrė Minės, duke e lutur Allahun e Gjithėmėshirshėm pėr falje tė gjynaheve dhe pėr njė mirėqenie tė pėrgjithshme nė mes njerėzve.

Tė nderuar besimtarė!

Festa e Kurban Bajramit, pėrveē kryerjes sė ritualeve tė Haxhit, karakterizohet edhe me flijimin-prerjen e kurbanit, i cili nė vete bart edhe njė vlerė tjetėr sociale. Prerja e Kurbanit ėshtė institucion fetar i cili synim kryesor ka humanizmin e njeriut, pastrimin dhe edukimin e tij shpirtėror, si dhe begatimin e tij me vlera e aspirata tė larta. I Dėrguari i Allahut thotė:

“Dita e Fitėr bajramit karakterizohet me namaz dhe Sadakatul fitr, kurse Dita e Kurban Bajramit me namaz dhe flijim”

Prerja e kurbanit nuk ėshtė thjesht vetėm derdhja e gjakut, por mbi tė gjitha ėshtė pėrkushtimi, bindja, sakrifica, morali dhe devotshmėria e besimtarit. Prandaj, vėllezėr tė nderuar, pėrmes therjes sė kurbanit dhe ndarjes sė mishit tė tij, do tė kemi rastin t’u ndihmojmė edhe tė afėrmve edhe tė varfėrve, sepse kjo edhe mė shumė do tė na afrojė mes nesh dhe do tė na shtojė dashurinė dhe respektin e ndėrsjellė.

Vėllezėr besimtarė

Islami, si fe hyjnore, nė vete bart mesazhin e Paqes Universale, dhe si parim bazė ka formimin e njė shoqėrie tė shėndoshė, dinjitoze e humane, me vlera tė larta morale. Nėn hijen e kėsaj shoqėrie tė njerėzishme, tė gjithė njerėzit pa kurrfarė dallimesh, do tė gėzojnė lumturinė e vėrtetė si shpirtėrore ashtu edhe atė materiale.

Mirėpo, sot, pėr fat tė keq, Bota po vlon nga konfliktet e armatosura, duke shkaktuar vdekje tė njerėzve tė pafajshėm, tmerr e dhunė dhe dėbim nga vatrat e tyre. Te njė pjesė e njerėzimit pothuajse ka humbur arsyeja dhe humaniteti, andaj tė lutemi nė kėtė ditė tė bekuar dhe tė kontribuojmė pėr shuarjen e ēdo konflikti dhe armiqėsie. Sot mė tepėr se kurrė kemi nevojė, pėr paqe e dashuri, kemi nevojė tė flakim tej urrejtjet, armiqėsitė dhe paragjykimet dhe tė bashkėveprojmė drejt ndėrtimit tė njė shoqėrie njerėzore, nė tė cilėn secili individ, do ta ndjente veten tė dinjitetshėm..

Tė nderuar vėllezėr e motra!

Nė kėtė ditė festive tė Bajramit, Uroj qė nė zemrat dhe shpirtin tuaj tė shndritė besimi i sinqertė, tė jeni mirėbėrės, humanė e solidarė nė mes vete. Sot duhet tė flakim anash mospajtimet dhe armiqėsitė, andaj le tė mbretėrojė nė mes nesh respekti dhe mėshira, dashuria dhe mirėkuptimi.

Nga ky vend i bekuar, i ftoj tė gjithė prijatarėt tanė politikė, si dhe qytetarėt e Republikės sė Kosovės, qė tė punojnė e kontribuojnė edhe mė shumė pėr ndėrtimin dhe fuqizimin e mėtutjemė tė Vendi tonė.

Kontributi ynė pėr ndėrtimin e njė shteti funksional, ku do tė respektohet e drejta e ēdo individi, ėshtė amanet mbi amanete dhe detyrė e shenjtė.

Nė fund, mė lejoni qė nė emėr tė Kryesisė sė Bashkėsisė islame tė Kosovės, t’ju uroj festėn e Kurban Bajramit tė gjithė besimtarėve tė besimit Islam nė Kosovė, brenda trojeve tona etnike dhe nė diasporė.

Me fat ju qoftė festa e Kurban – Bajramit!
Intelektual tė shquar shqiptar nė mediat arabe

Emancipimi i femrės pėrmes islamit
GRUAJA NĖ ISLAM

SHĖNDETI
Ushqimet e preferuara tė Muhamedit a.s.

Hafėz Ibrahim Dalliu
Komentimi i Istiadhes