Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė
Bashkėsia Islame e Republikės sė Kosovės
HISTORIKU I KBI-sė

Kėshilli i Bashkėsisė Islame i Prishtinės, sė bashku me KBI-nė e Besianės, tė Drenasit dhe tė Lipjanit, pėrbėjnė rajonin e Prishtinės.
KBI e Prishtinės, ėshtė themeluar nė vitin 1952, ndėrkaq duhet theksuar se format e rregullimit tė strukturave tė BI-sė, mė herėt kanė qenė tė ndryshme, varėsisht nga rrethanat politike e historike, dhe pėr pasojė edhe niveli i organizimit tė tyre, pėrfshirė shtrirjen, pėrgjegjėsitė dhe emėrtimin.
"Kėshili i Bashkėsisė Islame nė Prishtinės, qė ėshtė pėrgjegjės pėr zhvillimin dhe mbarėvajtjen e jetės fetare, duke u kujdesur pėr infrastrukturėn, kuadrin, me qėllimin qė t'u mundėsojė besimtarėve tė ushtrojnė, aktivitetin e vet e zhvillon nė bazė tė Kushtetutės sė Bashkėsisė slame tė Kosovės, sidhe tė rregulloreve tė nxjerra nga Kryesia e Bashkėsisė Islame dhe Kėshilli i BI-sė ",- thotė Hetem ef Sopjani, kryetar i KBI-sė sė Prishtinė, dhe vazhdon:
Pse katėr medhhebet?

© Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė 2009-2011. Tė gjitha ė drejtat tė rezervuara ®
Lexo
Kur'an online

Dėgjo
    Kur'an
        online
PDF

Nė Gjuhėn Shqipe
Kryetarėt e deritanishėm tė Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės:

Myderriz Rexhep Remziu,
Tefik Shala,
Hfz.Muharrem Ramadani (dy mandate),
Myderriz Rashid Osmani,
Myderriz Adem Tėrnava (dy mandate),
Myderriz Sylejman Mustafa (dy mandate),
Ahmet Rama 1990 - 1994,
Ekrem Simnica 1994 - 2004,

Kėshilli i Bashkėsisė Islame tė Prishtinės ėshtė i organizuar sipas kushtetutės sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės dhe rregulloreve nė fuqi; nė bazė tė saj kemi edhe rregullimin e brendshėm me referatet pėrkatėse: sekretaria, kryeimami, (referenti fetaro-arsimor), financat dhe pėrsoneli tjetėr ndihmės.
Nė terren nė tė gjitha xhamitė kemi imamė tė rregulltė, janė angazhuar edhe myezinėt.
Nė Kėshhillin e BI-sė tė Prishtinės janė tė punėsuar gjithsej 68 punėtorė:
46 imam, 5 punonjės administrate, 1 punėtorė ndihmės dhe 16 myezinė.


Retrospektivė
Flet, ish sekretari i KBI-sė, Mehmet ef.Gashi

Pėr tė rikthyer njė xhami, atė kohė duhej procedurė sikur pėr ndėrtimin e njė xhamie tė qė nga themeli

Siē e dimė, sistemi komunistė ishte armik i fesė, dhe posaēėrisht i fesė islame.
Kjo fobi shprehej hapur "kush ėshtė fetar nuk mund tė jetė anėtar i partisė".
Nė Kėshilin e Bashkėsisė Islame punoj nga viti 1971. Gjatė kohės sė sistemit monist edhe nga kėto pak xhami tė Prishtinės, mė tepėr se gjysma e tyre qenė mbyllur, madje qenė destinuar pėr punė tė tjera, kryesisht depo pėr firma tė ndryshme. Ato i kishin marrė firma e institucione tė tjera pėr shėrbime tė veēanta, si:
- xhaminė "Hatunije", e mbante me qera firma "Jugozan"
- xhaminė "Sudi efendi" (Hasan Emin), e mbante firma "Treska" nga Shkupi
- Xhaminė "Buzagi", e mbante firma "Shipad" nga Sarajeva
- xhaminė "Pirinaz" e mbante firma "Otpar", Ēaēak
- xhaminė "Hasan Beg" (4 llullat), e mbante firma "Europa" nga Shtipi i Maqedonisė
- xhaminė "Mehmet Beg", e mbante firma "Modeli" nga Gjakova
- mesxhidin nė lagje Tophne e mbanin me qera disa zdrukthėtarė.

Pėr rikthimin e xhamive pėr nevoja tė xhematit, ėshtė dashur njė organizim i madh i tė gjitha strukturave tė BI-sė dhe sidomos Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės. Kėshtu me kėrkesėn e xhematlinjve dhe angazhimin e KBI-sė, pas njė kohe tė gjatė arritėm qė xhamitė t'ia rikthenim xhematit njė nga njė. Me kėtė rast do theksuar se pėr ta rikthyer njė xhami, atė kohė duhej njė procedurė sikur pėr ndėrtimin e njė xhamie tė re qė nga themeli.
Njė politikė tė dyfishtė ndaj xhamive tė Prishtinės, ndiqte edhe Enti pėr Mbrojtjen e Monumenteve tė Kulturės, i cili xhamitė e vjetra i pati shpallur objekte tė mbrojtura, por nuk ndėrmerrte asgjė pėr trajtimin e tyre adekuat. Xhamitė shkatėrroheshin pėr ēdo ditė, e enti le qė nuk merrte masa pėr mbrotjen e tyre, ashtu siē duhet vepruar me objekte qė kanė vlerė monumenti, por as nuk lejonte qė Kėshilli i Bashkėsisė Islame tė merrte ēfarėdo mase mbrojtėse.
Ndėrkaq kontribut tė ēmuar pėr rikthimin e xhamive pėr xhemat, kanė dhėnė edhe ish kryetari hfz.Muharrem Ramadani dhe tė gjithė tė punonjėsit e kėshillit.


Dėmtimet e xhamive tė Prishtinės nga lufta e fundit

Si edhe nė tėrė kosovėn, forcat serbe nuk kursyen objektet fetare as nė territorin e Prishtinės, ku nė forma tė ndryshme u dėmtuan 13 xhami dhe u dogj selia e kėshillit.
Nga xhamitė, disa u shkatėrruan tėrėsisht, disa u dogjėn e disa u granatuan e demoluan.
Mirėpo djegia e selisė Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės pėrbėn njė ndėr humbjet mė tė mėdha, ngaqė pėrveē objektit, ėshtė djegur edhe dikumentacioni i nevojshėm, pėrfshi kėtu edhe arkivin.


Objektet e dėmtuara gjatė luftės:

- selia e Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės,
- xhamia "Ramadanije" (1470),
- xhamia nė Prapashticė (1830),
- xhamia nė Grashticė (1846),
- xhamia nė Hamidi (1850),
- xhamia nė Barilevė (1870),
- xhamia nė Albanė tė Madhe (ish Sllatinė) (1870),
- xhamia nė Harilaq (1890),
- xhamia nė Miradi tė Poshtme (1900),
- xhamia nė Bardhin e Madh (1921),
- xhamia nė Keqekollė (1942),
- xhamia nė Lismir (1943),
- xhamia nė Miradi tė Epėrme (1944),
- xhamia nė Prugoc (1998),
- xhamia nė Breznicė.


Xhamtė qė kanė vlerėn e monumentit

- xhamia "Sulltan Murat" (xhamia e Ēarshisė) (1444),
- xhamia "Sulltan Mehmet Fatih" (xhamia e Madhe) (1461),
- xhamia "Pririnaz" (1470),
- xhamia "Rmadanije" (xhamia e Llapit) (1470).


Tė arriturat e KBI-sė

Me gjithė tė arriturat e KBI-sė qė janė shėnuar pas lufte, duke filluar nga konsolidimi dhe sanimi i dėmeve tė luftės, pastaj organizimi nė rrethana tė reja, etj, ndėr tė arriturat e veēanta duhen veēuar ndėrtimet e xhamive nė lokalitetet ku mė pėrpara nuk ka pasur xhami, dhe i objekteve tė tjera si:
- ndėrtimi i selisė sė pėrkohshme tė kėshillit;
- fillimi i ndėrtimit tė objektit pėr nevojst e selisė me objekte pėrcjellėse;
- ndėrtimi i xhamisė nė Fushė Kosovė;
- pėrfundimi i ndėrtimit tė xhamisė nė Kodrėn e Trimave;
- ndėrtimi i xhamisė nė Emshir;
- ndėrtimii xhamisė nė Sofali;
- ndėrtimi i xhamisė nė Lismir;
- ndėrtimi i xhamisė nė Miradi tė Poshtme;
- ndėrtimi i xhamisė nė Albanė tė Madhe (ish Sllatinė);
- ndėrtimi i xhamisė nė Rimanishtė, etj.


Prioritetet pėr tė ardhmen:

Udhėheqėsit e KBI tė Prishtinės ndėr prioritetet pėr tė ardhmėn numėrojnė:
- angazhimi edhe mė i madh nė zhvillimin e jetės fetare;
- puna me tė rinjtė;
- kthimi i pronave tė nacionalizuara, tė tjetėrsuara dhe tė uzurpuara, si nga pushteti, ashu edhe nga individėt;
- sensibilizimi i besimtarėve tanė pėr pagimin e antarėsisė;
- ndėrtimi i xhamive dhe objekteve tė tjera shoqėruese nė lokalitetet ku ėshtė e nevojshme;
- ndėrtimi i njė qendre kulturore islame, me njė xhami madhėshtore nė Prishtinė;
- hapja e njė biblioteke, etj."Kėshili i Bashkėsisė Islame ėshtė kėshilli mė i madh pėr nga territori qė pėrfshinė, e po ashtu edhe pėr nga numri i xhamive. Gėzon fakti se pothuaj nė tė gjitha xhamitė kemi kuadėr tė ri dhe tė pėrgatitur profesionalisht. Kėtu mund tė pėrmend faktin se nga 47 imam aktiv, 20 prej tyre janė me pėrgatitje universitare, ndėrsa disa tė tjerė janė duke ndjekur studimet nė FSI apo nė fakultete tė tjera islame dhe sė shpejti presim tė diplomojnė.
Do theksuar se njė numėr i konsiderueshėm i studentėve tanė janė nė studime nė qendra tė ndryshme tė Botės Islame Ne presim qė pas diplomimit, tė kthehen e tė japin kontributin e tyre aty ku ėshtė e nevojshme. Lirisht mund tė pėrfundojmė qė pėr sa i pėrket kuadrit, kemi njė kuadėr tė pėrgatitur profesionalisht".
Hetem ef.Sopjani, Kryetar i KBI-sė
Pasuria e vakėfit ėshtė tjetėrsuar nė mėnyrė tė dhunshme

Pasuria: Megjithėqė tė parėt tanė, pėr nevojat e vakėfit, lanė pasurinė e tyre dhe ajo pasuri ka qenė e konsiderueshme dhe strukturat e kėshillit janė munduar ta ruajnė e ta pėrdorin pėr qėllimin qė ka qenė e dedikuar, prapėseprapė sistemi monist nė kohėn e nacionalizimit tė pronave, nacionalizoi, uzurpoi e tjetėrsoi dhunshėm edhe pronat e Bashkėsisė Islame, pa asnjė bazė ligjore.

Mr. Adnan Bėrbatovci, Sekretar i KBI-sė
Kėshilli aktual i Bashksėsisė Islame tė Prishtinės:

Hetem ef.Sopjani - Kryetar

Antarėt e kėshillit:

Hakif  Hoti, Shaqir   Kqiku, Musa Sekiraqa, Jahir Beqiri, Sallah Feta, Bahri Sejdiu, Remzi  Haziri, Nazim Gashi, Fadil Musliu, Fahredin Hashani , Ekrem   Ahmeti  
Burhan ef. Hashani, Kryeimam
Madje kemi edhe uzurpimin e pronave tona nga disa persona tė papėrgjegjshėm, siē ka ndodhur nė lagjen "Pirinaz", pastaj afėr xhamisė "Buzagi", Hatunije, etj.
Pas luftės sė vitit 1999, me krijimin e rrethanave tė reja. Kėshilli i Bashkėsisė Islame ėshtė duke bėrė kompletimin e dokumentacionit pėrkatės pėr pronat e nacionalizuara, tė uzurpuara apo qė janė tjetėrsuar nė ēfarėdo forme qoftė, dhe presim qė pas miratimit tė Ligjit pėr kthimin e pronave, pronat tona qė na u tjetėrsuan padrejtėsisht, tė na kthehen.
Pėr momemntin, e tėrė pasuria e paluajtshme e KBI-sė ėshtė: 34 lokale afariste, tė cilat janė dhėnė me qera, dhe 2.67 arė e 16 metra tokė tė punuar.
Pėrveē lokaleve afariste qė sjellin njė buxhet simbolik, burim tjetėr i Kėshillit tė BI-sė ėshtė pagesa e anatarėsisė nga besimtarėt tanė. Me gjithė angazhimet tona, shkalla e pagesės ėshtė ende e ulėt, 5-10% e numrit tė pėrgjithshėm tė besimtarėve.

Mr. Idriz Xhigoli, zv.kryeimam
Bahri Rexha, arkėtar
Fortėsia e besimtarit dhe qėndrueshmėria e tij
Intelektual tė shquar shqiptar nė mediat arabe

Emancipimi i femrės pėrmes islamit
GRUAJA NĖ ISLAM

SHĖNDETI
Ushqimet e preferuara tė Muhamedit a.s.

Hafėz Ibrahim Dalliu
Komentimi i Istiadhes