Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė
Bashkėsia Islame e Republikės sė Kosovės
ANTARĖSIA__________________________________________________
Me emrin e All-llahut tė Gjithėmėshirshmit, Mėshiruesit

 

All-llahu i Madhėruar nė Kur’anin Famėlartė thotė:

Shembulli i pasurisė sė atyre qė e japin nė rrugėn e All-llahut ėshtė si i njė kokrre qė i mbinė shtatė kallinj, nė secilin kalli njėqind kokrra. All-llahu ia shumėfishon (shpėrblimin) atij qė dėshiron, All-llahu ėshtė bujar i madh, i di qėllimet. El Bekare, 261.


I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė:

Kur vdes njeriu, sevapet i pushojnė t’i arrijnė, pėrveē se nė tri raste:

Sadakasė rrjedhėse, diturisė prej sė cilės ka dobi njerėzia dhe fėmijės sė mirė i cili lutet pėr tė.


Kush ėshtė institucioni i Bashkėsisė Islame tė Republikės sė Kosovės?

Bashkėsia Islame e Kosovės (BIK), ėshtė bashkėsi e vetme unike Islame e tė gjithė pjestarėve tė besimit Islam tė Kosovės dhe atyre me qendrim nė botėn e jashtme.Kush ėshtė Kėshili i Bashkėsisė Islame?

Kėshilli i Bashkėsisė Islame ėshtė organ themelor i bashkėsisė islame nė territorin e vet.Cilat janė tė drejtat e pjesėtarit tė Bashkėsisė Islame?

Pjestarėt e fesė Islame kanė tė drejtė:

- T’i kryejnė detyra fetare dhe tė marrin njohuri fetare nė entet dhe institucionet

  fetare tė BI-sė.

- Tė marrin pjesė nė aktivitetet e hapura tė BI-sė

- Tė zgjedhin organet e BI-sė dhe tė zgjidhen nė to

- Tė kėrkojnė ndihmėn e organeve tė BI-sė pėr mbrojtjen e tė drejtave tė tyre 

  fetare.Cilat janė detyrimet e pjestarėve tė Bashkėsisė Islame?

Pjestarėt e Bashkėsisė Islame janė tė detyruar:

- Tė mbrojnė vlerat Islame

- T’u pėrmbahen rregullave dhe traditave Islame

- Tė ruajnė autoritetin, interesat dhe unitetin e BI-sė

- T’u pėrmbahen kushtetutės, rregullave dhe vendimeve tė organeve tė BI-sė

- Tė mbėshtetin moralisht dhe materialisht BI-nė, duke dhėnė kontributet e tyre, si:

   antarėsinė, vitrat dhe zekatin.Ēka nėnkupton antarėsia?

Antarėsia ėshtė kontribut vjetor i pjesėtarit tė Bashkėsisė Islame, pa marrė parasyshė moshėn dhe gjininė.Kush lirohet nga antarėsia?

Lirohen nga kjo dhėnie vetėm rastet sociale.Si duhet tė paguhet ajo?

- Antarėsia duhet tė kryhet nė ēfarėdo kohe brenda vitit.

- Preferohet tė ipet brenda vitit.

- Mund t’i paguhet inkasantit tė autorizuar gjatė vizitės sė tij, apo drejtėpėrdrejtė

  nė zyret e KBI-sė.

- Nė rast tė realizimit tė antarėsisė 60% nė nivel tė kėsillit, shėrbimet ndaj popullit

  kryhen falas.Ēka kontribuohet pėrmes saj?

- Ndėrtimi dhe mirėmbajtja e xhamive dhe objekteve tjera tė KBI-sė.

- Tė ardhurat e imamėve tė KBI-sė,

- Zhvillimi i mėsim-besimit pėr fėmijė.

- Pėrkrahja e institucioneve arsimore Islame (medreseve dhe Fakultetit tė Studimeve

   Islame).

- Themelimi dhe mirėmbajtja e institucioneve pėr kulturė dhe shkencėn Islame.

- Themelimin dhe veprimin e enteve bamirėse dhe humanitare.

- Krijimin dhe mirėmbajtjen e pronės sė Bashkėsisė Islame.

- Financimi i veprimtarisė botuese Islame.

- Ndihma e nevojtarėve, jetimėt, rastet sociale, invalidėt e luftės, tė pa strehėt, e tj.

Pse katėr medhhebet?

© Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė 2009-2011. Tė gjitha ė drejtat tė rezervuara ®
Lexo
Kur'an online

Dėgjo
    Kur'an
        online
PDF

Nė Gjuhėn Shqipe
Fortėsia e besimtarit dhe qėndrueshmėria e tij
Intelektual tė shquar shqiptar nė mediat arabe

Emancipimi i femrės pėrmes islamit
GRUAJA NĖ ISLAM

SHĖNDETI
Ushqimet e preferuara tė Muhamedit a.s.

Hafėz Ibrahim Dalliu
Komentimi i Istiadhes