K O L U M N E

Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė
Bashkėsia Islame e Republikės sė Kosovės
Lajme & Ngjarje___________________________________
Tė ushqyerit mes Islamit dhe mjekėsisė

Shkruan:
Mr.Idriz Xhigoli
Shkaqet e mospajtimit tė muslimanėve

Shkruan: Imam Muhamed Ebu Zehra
SHTYPI BOTĖROR
IHT: Qasje e pandryshuar drejt paqes

"International Herald Tribune"

Shkruan: Xhimi Karter,
presidenti i 39-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės

© Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė 2009-2014. Tė gjitha ė drejtat tė rezervuara ®
Duaja e hatmes sė Kur'anit

Shkruan:
Mr. Adnan Bėrbatovci
VIDEO_______________________
Dėgjo
    Kur'an
        online
Lexo
Kur'an online

Nė Gjuhėn Shqipe
PDF

Cikli i veēantė i ligjeratave pėr muajin e bekuar tė Ramazanit 2012
Realizim i  Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės
Tribuna e organizuar nga KBI-Prishtinė
Tema: Droga, dukuri shkatėrruese e shoqėrisė
Hytbeja e Javės ''Modestia''

Shkruan: Jusuf el Kardavi

Akademia pėrkujtimore e personaliteteve tė fesė dhe kombit

Shkruan: Bahri ef.Sejdiu
Emisioni PULSI nė KTV
Tema? A ekziston magjia e zezė?
Hoxhė Husamedin ef.Abazi
Si t'ia kthejmė krenarinė Islamit

Shkruan: Bahri ef.Sejdiu
Sheshet e mrekullive
Autor: Mr. Adnan Bėrbatovci

Po shikoja ne Al jazeera live, sheshin Adevije ne Kajro te strembushur me protestues paqėsorė tashme te njohur ne tere boten, dhe po mendoja me vete: A thua ku e marrin tere ketė energji kėta protestues pėr te qėndruar tash e 5 jave dite e nate ne ketė shesh, duke kėrkuar kthimin e institucioneve te zgjedhura ne mėnyrė
demokratike, pasi qe ato u shujtėn nga grushteti ushtarak ne egjipt, ne mėnyrėn me te paskrupullt duke harruar se jemi duke jetuar ne shekullin e 21...
Gjermania fut mėsimin e fesė Islame nė shkollat publike

Pėr herė tė parė nė shkollat publike nė Gjermani do tė ofrohen mėsime mbi fenė Islame


Me qėllim tė integrimit mė tė mirė tė pakicės muslimane, Gjermania ka futur mėsimin e Islamit nė shkollat fillore, si masė parandaluese tė ndikimit nė rritje tė bindjeve radikale nė mesin e nxėnėsve.
Pėr kėtė janė duke u trajnuar mėsues qė do tė ofrojnė mėsime mbi fenė islame duke u bazuar nė literaturėn e gjerė fetare me qėllim qė pjesa e madhe e popullsisė muslimane e cila jeton nė kėtė shtet tė mėsojė tė vėrtetėn e jo tė influencohen nga radikalistėt, shkruan nė njė artikull ‘New York Times’, ku theksohet se pjesėtarėt e kėsaj pakice vijnė kryesisht nga Shqipėria, Turqia, Maroku dhe Afganistani.
Hafėz Bajram ef.Agani
Personalitete

Dihet mirėfilli se popujt e qytetėruar kanė prosperuar me shumė sukses, ngaqė, pėrveē tė tjerash, kanė njohur, kanė ēmuar dhe kanė vlerėsuar drejt e nė mėnyrė objektive punėn dhe angazhimin e pararendėsve tė tyre; ata kanė vazhduar aty ku e kishin lėnė tė parėt e tyre, natyrisht, gjithnjė sipas kėrkesave tė kohės, duke plotėsuar e pėrmirėsuar ku kishte zbrazėti dhe vend pėr tė plotėsuar, kurse tė tjerėt, ndėrkaq, kanė ngelur mbrapa pikėrisht pėr shkak tė konceptit tė gabuar e primitiv “historia fillon dhe mbaron me mua!”
Efekti i dėgjimit tė Kuranit
Shkencė

Vallė si ndikojnė versetet e Kuranit fisnik, nė qelizat e trurit? Cili ėshtė interpretimi shkencor lidhur me shėrimin nėpėrmjet Kuranit? A pėrmban Kurani energji pozitive?Hoxhė Kadri Prishtina
Personalitete

Hoxhė Kadri Prishtina lindi mė 1878, vdiq mė 20 janar 1925. Nė historinė e popullit shqiptar, Kadri Prishtinė ka hyrė nga dyert e mėdha dhe ka mbetur ndėr personalitetet mė tė shquara tė kombit. Hoxha Kadriu, ka qenė dijetar, atdhetar, politikan, diplomat, publicist, jurist.


Lindi nė vitin 1878, nė vitin historik, kur u themelua"Lidhja Shqiptare e Prizrenit", organizata politike-ushtarake, e cila e zgjoi vetėdijen kombėtare nė tė gjitha trojet shqiptare…
Myftiu Naim Tėrnava vizitoi Kėshillin e Bashkėsisė Islame tė Prishtinės

Sot, me datė 14.02.2014, Myftiu i Kosovės Mr.Naim Tėrnava sė bashku me kabinetin e tij vizitoi Kėshillin e Bashkėsisė Islame tė Prishtinės.
Gjatė kėsaj vizite, myftiu u takua me administratėn e KBI-sė nė krye me kryetarin Bahri ef.Sejdiu, ndėrsa tė pranishėm ishin edhe tė gjithė imamėt e kryeqytetit.
Gjatė kėtij takimi vlazėror, myftiu informoi pėr tė arriturat e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, sfidat me tė cilat po ballafaqohet ky institucion dhe planet tė cilat parashihen tė realizohen nė tė ardhmen.
Myftiu Ternava poashtu dėgjoi brengat dhe sygjerimet tė cilat u diskutuan nga tė pranishmit, me qėllim tė avansimit tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės.
U mbajt tribuna ''Jo dhunės nė shkolla'' e organizuar nga Kėshilli i Bashkėsisė Islame e Prishtinės

Tė hėnėn mė 31.03.2014, nė ambientet e Pallatit tė Rinisė, pėrkatėisht nė sallėn e kuqe, para njė numri tė madh tė pranishmėve, u mbajt tribuna ''Jo dhunės nė shkolla''.

Fillimisht tė pranishmėve iu drejtua me njė fjalė rasti kryetari i Kėshillit Bahri ef.Sejdiu.
''Duke parė fenomenin gjithnjė e nė rritje tė dhunės nė shkolla, e qė shpesh herė kėto raste po pėrfundojnė me fatalitet, Kėshilli i Bashkėsisė Islame e Prishtinės ka parė tė domosdoshme trajtimin e kėsaj ēėshtjeje'', tha z.Sejdiu.
Tė ftuar pėr diskutim mbi temėn nė fjalė ishin: Mr.Adnan Bėrbatovci-teolog, Jusuf Thaēi-drejtor i arsimit pėr Prishtinė, Gyltene Dėrguti-psikologe dhe Major Ēlirim Hajdini-pėrfaqėsues nga policia e Kosovės...

Kryeimami i Bashkėsisė Islame Sabri ef.Bajgora vizitoi Kėshillin e Bashkėsisė Islame tė Prishtinės.

Sot me datė 25.03.2014, Kryeimami i Bashkėsisė Islame Sabri ef.Bajgora vizitoi Kėshillin e Bashkėsisė Islame tė Prishtinės.

Gjatė kėsaj vizite, kryeimami mbajti njė takim me administratėn dhe imamėt qė veprojnė brenda kėtij kėshilli.
Qėllimi i kėtij takimi ishte njoftimi pėr sė afėrmi i kryesisė sė Bashkėsisė Islame me punėn e KBI  tė Prishtinės, me ē'rast u diskutuan  pėr projektet e realizuara, planifikimet, si dhe vėshtirėsitė me tė cilat pėrballet Kėshilli i kryeqytetit.
Kryeimami Bajgora shprehu mirėkuptim pėr ēėshtjet e diskutuara dhe duke ofruar njėherit pėrkrahjen e tij dhe kryesisė sė BIK-sė.
Ramazani nė trojet shqiptare
Realizim i  Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės
Bashkėsia Islame e Kosovės
Deklaratė pėr opinion

Kryesia e BIK mbetet e pėrkushtuar qė tė realizoj tė drejtėn e shkollimit dhe tė punėsimit tė femrės myslimane edhe me mbulesė  nė institucionet publike, si tė drejta tė panegociueshme.


Zgjidhja pėr kėtė ēėshtje, dhe ēėshtjet tė tjera duhet kėrkuar nė kuadėr tė Kushtetutės sė vendit dhe shembullit tė vendeve tė Bashkimit Evropian, atje ku pretendojmė tė integrohemi, larg ēdo politizimi e polarizimi pėr interesa politike e klanore.
Partitė politike le tė merren mė punėt dhe programet e tyre, ndėrsa Bashkėsia Islame do tė kryej misionin e saj kushtetues .
Kryesia e BIK-ut fton tė gjitha partitė politike qė tė mos provojnė tė bėjnė fushatė nė xhamitė dhe objektet e tjera tė BIK-ut, sepse xhamitė nuk janė vend pėr platforma politike, por pėr ibadete e kryerje tė obligimeve fetare. Kjo ngase, xhemati ynė ėshtė heterogjen dhe u pėrket tė gjitha partive politike, pra pėr ne tė gjitha partitė politike janė tė barabarta.
Kryesia e BIK-ut, nė tė njėjtėn kohė shpreh shqetėsimin dhe mospajtimin  e saj pėr marshin e sotshėm nė Prishtinė, kundėr homofobisė. Marshin e sotėm e  konsiderojmė  fushatė me tė cilėn po tentohet tė  promovohet  homoseksualiteti si vlerė civilizuese. Bashkėsia Islame e Kosovės, edhe njė herė, publikisht distancohet nga kjo dukuri e cila ėshtė degjeneruese, denigruese dhe nuk pėrkon me natyrshmėrinė e llojit njerėzor, si dhe ėshtė kundėr mėsimeve tė Zotit, parimeve fetare, traditės sė shėndoshė tė shoqėrisė dhe  familjes sė shėndetshme.

Komentimi i Istiadhes

Fjalėt e Istiadhes janė: “Eudhu bil lahi minesh shejtanir raxhim” qė do tė thotė: “Kėrkoj mbrojtje prej Allahut qė tė mė mbrojė nga shejtani i mallkuar” ...

Ndikimi i televizorit tek fėmijėt
Nga: Dr Velid Fetihi

Ai ka depėrtuar nė ēdo shtėpi dhe ėshtė shndėrruar nė njė pjesė tė rėndėsishme tė jetės moderne. Madje ėshtė shndėrruar nė zėvendėsues tė babait dhe nėnės, edhe gjatė prezencės sė tyre nė shtėpi.

Kjo ka bėrė shumė psikoanalistė qė tė pohojnė se tashmė nuk ka prindėr qė edukojnė, komunikojnė dhe atashohen me fėmijėt e tyre, pasi kėta janė zėvendėsuar nga televizioni.
Sipas njė statistike tė UNESCO, njė adoleshent arab i cili mbush tė tetėmbėdhjetat, ka kaluar 22 mijė orė para televizorit dhe 14 mijė orė nė sallėn e mėsimit...

Hafiz Ibrahim Dalliu (1878-1952)
Personalitete

Hafiz Ibrahim Dalliu ishte njė intelektual i shquar i trevės sė Tiranės qė ka shkrirė jetėn e tij pėr ēėshtjen kombėtare, pėr pavarėsinė e vendit, pėr pėrhapjen e shkollave shqipe, pėr shkrimin e leximin e gjuhės amtare, pėr ruajtjen dhe forcimin e zakoneve e traditave tė popullit shqiptar...